Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozemské

5. 2. 2009

 • AK-47 je jedna z nejrozšířenějších zbraní v pozemských dějinách. Navrhl ji těsně po konci 2. světové války Michail Kalašnikov a od té doby je dodnes v různých verzích vyráběna v mnoha státech světa. Samotný typ AK-47 a vylepšená verze AKM používala ráži 7,62mm, pro kterou je ještě dnes vyráběna varianta AK-103, modernější typy AK-74 používají menší ráži 5,45mm. Nízké výrobní náklady a odolnost zbraně proti nečistotám jí zajistily dostatečný odbyt a výrobu v obrovských sériích.
 • Anti - Kull zbraň, zbraň, která se používala v boji s Anubisovými Kull-vojáky. Vyvinuli ji Tok’rové společně s lidmi na stanovišti alfa za využití vědomostí získaných zkoumáním antického zařízení, v bájích na Zemi známého jako „Fontána mládí“. Souvislost s tímto zařízením se objevila se zjištěním, že Kullští bojovníci jsou vytvořeni mrtví a posléze oživeni pomocí čehosi, co bylo vytvořeno po prostudování antického zařízení. Jak zbraň funguje se neví, ale po určité době přestala fungovat, a proto musela být upravena. Touto úpravou se zajistila různorodost jakési měřitelné hodnoty výstřelů a nešlo se na ni proto přizpůsobit. Zbraň se připevňuje na P90 vedle zaměřovače.
 • Anti - Prior zbraň je zbraň, která po aktivaci začne generovat ultrazvukové pole, jež brání orijskému Převorovi v přístupu do vysoce vyvinutých částí jeho mozku. Tím pádem není schopen využívat své nadlidské schopnosti. Jeho hůl je dočasně vyřazena (je aktivována psychicky).
 • Autodestrukce SGC je představováno silnou atomovou bombou, která má v případě nouze pohřbít celý komplex. Autodestrukce byla několikrát aktivována, jako pojistka, ale vždy došlo k jejímu zrušení. Pro aktivaci je zapotřebí dvou velících důstojníků (jejich osobní kódy).
 • Autogen/Plasmový hořák se používá, když je potřeba se dostat přes zamčené dveře. Použila ho Carterová, když se potřebovala dostat ze zamčené kajuty na Prometheovi. Jiné podobné zařízení bylo použito k protavení protivýbušných dveří v SGC, za kterými byla zamčena Reese, stvořitelka replikátorů.
 • Avenger 2.0je virus vyvinutý vědcem a beznadějným smolařem Jayem Felgerem. Samotný virus dokázal zneschopnit libovolnou bránu, do které byl odeslán. Virus překombinuje databázi adres bran tak, aby vytáčené koordináty nesouhlasily s vnitřní databází. Naneštěstí byl zachycen Baalem, který jej upravil a během chvíle vypnul celý systém Bran. I když se nakonec podařilo upravený virus zlikvidovat, už nikdy nebyl použit právě kvůli nebezpečí zneužití.
 • Beretta 92 F (M9) je standardní pistole americké armády, jež ji zavedla v 80. letech pod interním označením M9. Italská zbrojovka Beretta vyhrála výběrově řízení vypsané americkým kongresem na pistoli ráže 9mm (tento požadavek se objevil v souvislosti přechodu americké armády na standard NATO). Většina zbraní však byla vyrobena přímo ve Spojených Státech, neboť součástí smlouvy bylo i přenesení výroby z Itálie do 2 let. Jakožto standardní výzbroj je používána i v SGC, kde ji na mise nosí všichni.
 • BFMB Mark V je malá termonukleární bomba, schopná vyhladit rozsáhlou oblast. Plukovník O'Neill měl tímto zařízením zničit hvězdnou bránu na Abydosu, ale nakonec ji využil ke zničení mateřské lodi goa'ulda Ra. Stejné bomba byla v alternativní realitě použita k vyhlazení Chulaku.
 • Boeing 747SCA, toto letadlo jsme měli možnost vidět v díle Redemption Part II, kdy vynášelo do vzduchu X302 s O’Neillem na palubě a hvězdnou bránou pod trupem. Letoun, který jsme v seriálu zahlédli, však byl jiné verze a pouze upraven aby vypadal jako SCA (Space Shuttle Carrier Aircraft). Nicméně tady zde jsou informace o skutečném B747SCA: NASA vlastní 2 exempláře, oba byly vyrobeny v civilních verzích a sloužili dopravním společnostem. První byl vyroben v roce 1970 ve verzi 747-123 výrobní číslo 20107/86 a s poznávací značkou N9668 je provozovala společnost American Airlines, která je v roce 1974 prodala NASA, jenž letoun zaregistroval jako N905NA. Tento letoun je z důvodu nedostatečného využití od roku 1999 uskladněn a příležitostně využíván v rámci amerického vesmírného programu. Druhý stroj je 747-100SR (Short Range) výrobní číslo 20781/221, vyrobený v roce 1973 pro Japonské aerolinie, které jej provozovaly do roku 1988 pod značkou JA8117. Poté stroj přešel do majetku Boeing Equipment Holding Co., která jej po šesti měsících prodala NASA, kde byl letoun provozován se značkou N911NA. Oba letouny po odkoupení samozřejmě prošly řadou úprav pro snížení hmotnosti a zvýšení tuhosti konstrukce.
 • Boeing VC-25A je vojenské označení pro dva B747-200B, které byly vyrobeny na zakázku americké armády. Oba stroje se v mnohém liší od sériové verze, a to nejen vnitřním uspořádáním, ale například i elektronickými a komunikačními zařízeními. A nakonec – kdykoli je na palubě americký prezident, používají letouny volací jméno “Air Force One”. S tímto strojem jsme se mohli setkat v díle “There But For The Grace Of God“.
 • Chemické světlo je 15 až 20 centimetrů dlouhá ampule z průhledného plastu. Uvnitř je chemická látka, ve které plave další, tentokrát skleněná ampulka, naplněná jinou látkou. Ohnutím celé plastové ampule sklo uvnitř praskne a látky se smíchají, čímž dojde k chemické reakci, při které se uvolňuje světlo. Jedná se o studené světlo, nehrozí vznik požáru ani nic podobného. Světlo vydrží svítit 8 až 12 hodin, je vhodné pro orientaci nebo signalizaci.
 • Colt M4A1 Carabine je zkrácená verze útočné pušky M16 pro speciální jednotky, kterým vadila její délka. Díky tomu má M4 s M16 společných 80% dílů a lze na ní též podvěsit granátomet M 203. Za zmínku stojí skutečnost, že tuto zbraň používá 601. skupina speciálních sil AČR. V hvězdné bráně můžeme tuto zbraň vidět u vojáků v místnosti brány při neplánovaných aktivacích.
 • Composition C-4 je standardní plastická trhavina, kterou používá armáda USA. Výhodou plastických trhavin je možnost tvarovat výbušnou část (kromě rozbušky), i když v seriálu se tato výbušnina vždy vyskytuje jako malý kvádr, do kterého stačí zapíchnout rozbušku s odpočítáváním, případně s možností odpálení vysílačem na dálku. Zajímavé je, že tato trhavina by neměla vybuchnout ani když se do ní střelí nebo když se hodí do ohně – lze ji odpálit pouze rozbuškou. Výbušnou látkou je RDX, které tvoří více než 90% hmotnosti C4.
 • CT/Magnetická rezonance obě vypadají jako tunel, ve kterém leží vyšetřovaný pacient. CT je rentgenová lampa, která se otáčí dokola, magnetická rezonance je lepší v tom, že nevydává radioaktivní záření, ale zase je dražší (vysoká cena použitých elektromagnetů). Výsledkem obojího je však snímek člověka, rozkrájený na mnoho malých plátků. Ty se pomocí počítače dají složit do 3D obrazu. V SGC používají toto zařízení k odhalování goa'uldů.
 • Dalekohled je zařízení, jenž nám pomocí soustavy čoček umožňuje pozorovat věci ve větších vzdálenostech, které nedokážeme vidět jen očima. Proto je hojně používán v armádě, kde jeho použití může zachránit životy mnoha vojáků. Velitel jím například může zjistit, kolik nepřátelských vojáků se v dané oblasti nachází a na základě těchto zjištění pak určit další postup. O’Neill si na mise nosí zvláštní miniaturní dalekohled na jedno oko, s jehož pomocí počítá Jaffy.
 • Detektor naquadahu je zařízení schopné detekovat přítomnost naquadahu. Skládá se ze dvou částí, z čidla a přenosného počítače, který vyhodnocuje obsah naquadahu v okolí.
 • DHD počítač je volací zařízení hvvězdných bran. Jelikož s pozemskou bránou nebylo objeveno DHD, byl pro program Hvězdná Brána vyvinut počítač, s jehož pomocí se nyní zadávají adresy. I přes stálé úpravy však počítač není s bránou plně kompatibilní a čas od času dochází v SGC ke krizovým situacím, například z důvodu nepřítomnosti antických bezpečnostních protokolů, jež obsahuje každé klasické DHD. Počítač je napojen senzory na bránu a podle vyslaných a přijatých impulzů vytvořili vysoce sofistikované rozhraní pro aktivování vnitřních protokolů brány. I přesto je však pozemské DHD plně použitelné. Další rozdíl mezi pozemským a antickým DHD spočívá ve způsobu vytáčení. Pozemské totiž na rozdíl od původního používá pro vytáčení střední otáčecí kruh na bráně, který byl původně používán jen pro nouzové manuální spouštění.
 • EMP Generátor je masivní válec, který generuje elektromagnetický puls, který vyřadí veškerou elektroniku v dosahu. McKay ho chtěl použít k vyřazení antického zařízení na zničení hvězdné brány, to se však nepodařilo. Činnost zařízení je poměrně efektní.
 • F.R.E.D. je vozidlo, které slouží k transportu nákladu skrz bránu. Je dálkově ovládané. Jeho vysokou pohyblivost zajišťuje 6 až 8 kol (podle typu), v přední části má zabudované dva silné reflektory.
 • FIM 92 Stinger je protiletadlová střela odpalovaná z ramene. Systém je konstruován ve standartu „vystřel a zapomeň“ a používá infračervené zaměřování, střela je odpalována z vícekrát použitelného pouzdra. Je to perfektní prostředek pro likvidaci goa’uldských kluzáků či wraithských šipek.
 • FN P-90 je základní zbraň všech SG týmů. Má zásobník na 50 nábojů ráže 5.7 x 28 mm umístěný naležato, rovnoběžně s rovinou osy hlavně. Stejný systém uložení zásobníku měl i československý výsadkářský samopal ZB-247. Úsťová rychlost je cca 715 metrů za sekundu, do vzdálenosti 200 metrů dokáže střela prorazit standardní policejní balistickou vestu. Zbraň má dvě ergonomicky tvarované rukojeti, vpředu je výstupek s laserovým zaměřovačem, který zároveň zabraňuje pohybu podpůrné ruky před hlavní. Zbraň má hlaveň dlouhou 263 mm, celkovou délku 500 mm, celkovou šířku 55 mm, celkovou výšku 210 mm, hmotnost při plném nabití 3 kg. Standardně má kolimátorový zaméřovač a kromě toho nouzová pevná mířidla. Existuje i možnost montáže jiných zaměřovačů. Zbraň má manuální nebo automatickou závěrovou pojistku. Zbraň vyrábí FN Herstal, S. A. - viz. http://www.fnherstal.com.
 • Franchi SPAS 12 je typická pumpovací brokovnice se sklopnou pažbou. Uvnitř se skrývá trubicový zásobník na 7 nábojů ráže 12. NA této brokovnici je též zajímavá možnost plně automatické střelby, pro kterou je udávána kadence 240 ran za minutu. SPAS 12 je oblíbená u policie i armády, a je perfektní zbraní pro boj proti replikátorům.
 • Franchi SPAS 15, touto brokovnicí se firma Franchi pokusila eliminovat dlouhý čas, jež potřebují konvenční opakovací brokovnice s posuvným předpažbím k nabití nábojové komory. SPAS 15 proto vzhledem připomíná útočnou pušku a má krabicový zásobník na 10 nábojů. I přes toto pro brokovnici netradiční uspořádání však neumožňuje střelby dávkou. I tak se však jedná o velmi nebezpečnou zbraň a je využívána pro boj s replikátory.
 • GDO (Garage Door Opener) je vysílač, který po zadání kódu vyšle identifikační signál (IDC), podle kterého obsluha počítače v SGC pozná, že má otevřít Iris. Toto zařízení mají všechny SG týmy a navíc někteří spojenci (Bra'tac, Tok'rové...). Vysílač je vybaven dvěma indikátory a sice jedním, který povoluje průchod a druhý, který indikuje příjem tzv. vyčkávacího kódu. Kdyby se někdo pokusil projít bez odeslání IDC, nedostal by se přes Iris, i když se dá obejít technologií fázového posunu.
 • Goa'uld Buster je bojová hlavice Mark 12-A obohacená naquadahem, takže má efekt 1000 megatun. Raketa je vyrobena ze stejného materiálu jako letouny stealth, takže je nezachytitelná radarem. Odpaluje se ze základny US Air Force - Vandenberg. Od této zbraně byly vyrobeny pouze dva prototypy, určené ke zničení Apofisova a Klorelova Hataku. Naštěstí pro tým SG-1, který byl na palubě jedné z těchto lodí, rakety neprorazily energetický štít kolem plavidla.
 • Granáty se v seriálu vyskytly v mnoha různých typech. Jedná se o malá, výbušná zařízení, sloužící k útoku proti skupince nepřátel. Vojáci ho dohodí do vzdálenosti kolem 40 metrů. Tříštivý, tedy normální granát se po výbuchu rozletí na mnoho ostrých a velmi rychle se pohybujících střepin. I výbuch samotný je velmi nebezpečný.
 • Iris je ochranný kryt na poyemské bráně, který byl původně navržen k obraně před Goa'uldy. Jakmile se aktivuje příchozí červí díra, Iris se zavře, a lze ji otevřít pouze odesláním IDC (Iris Deactivation Code) přes radiový signál z GDO Toto zařízení mají všechny SG týmy a navíc někteří spojenci (Tok'rové, Bra'tac...). Po zaslání platného IDC stačí, aby technik v řídící místnosti přiložil dlaň na skener otisků prstů, který je napojený na hlavní počítač. Poté se Iris otevře. Iris sestává z 20 stejně tvarovaných titano-triniových plátů umístěných 50 mikrometrů od červí díry. Ty se zavírají a otevírají jako čočka - rovnoměrně od kraje ke středu. Díky minimální vzdálenosti od červí díry se žádná hmota nedokáže v prostoru mezi Iris a samotnou červí dírou zmaterializovat, a pouze se “rozprskne” o Iris.
 • Keramický polymer je nová technologie ochrany před goa'uldskými zbraněmi. Dokáže nejen zastavit výstřel z goa'uldské tyčové zbraně, ale zároveň odolat extrémně vysoké teplotě. KP jsme mohli vidět v epizodě „7x17 – Heroes Part I” v laboratoři, zdali byl skutečně zaveden do výzbroje SG týmů je nejisté.
 • M.A.L.P. s kulometem je těžký kulomet na podvozku standardní M.A.L. sondy. Pozice pro střelce je chráněna dvěma pancéřovými pláty.
 • M16 je velice známá zbraň, neboť je standardní útočnou puškou americké armády. Vyvinuta byla v druhé polovině 50. let pod označením AR-15 a výrobní práva získala společnost Colt. Ta dodala velké množství zbraní do Velké Británie, Jihovýchodní Asie a americkému letectvu a armádě, která zbrani přiřadila označení M16. Zbraň byla během let upravována a vylepšována, v současnosti se používá verze M16A2, jež může střílet buďto v poloautomatickém režimu, nebo v dávkách po 3.
 • M18 Claymore je typická, americká PP mina. Má nenápadný vzhled prohnutého kvádru, celé vnější pouzrdo je vyrobeno z kovu, až na přední stěnu, která je z tříštivého materiálu. Uvnitř je téměř jeden kilogram silné výbušniny (C4) a ocelové kuličky. Při výbuchu praskne přední stěna, a ven vyletí právě ocelové kuličky, které působí vážná zranění spodních končetin. Je to protipěchotní mina, už slabý pancíř jí dokáže odrazit. Zabíjí na vzdálenost 50 metrů, nebezpečná je až na 300 metrů (směrem vpřed, směrem vzad 100% zabíjí pouze z bezprostřední blízkosti a velmi nebezpečná je cca do 100 metrů). Odpalována je mnoha způsoby, SG týmy obvykle zapojí paralelně několik min a pak všechny postupně odpálí vysílačem.
 • M249 SAW (Squaw Automatic Weapon) je lehký kulomet od výrobce FN Herstal, jež jej označuje MINIMI (M249 je americké armádní označení). Je nabíjen nábojovým pásem s 200 náboji, ale může používat i krabicové zásobníky z M4 a M16. Může být vybaven dvounožkou, běžně (a v SG hlavně) se však používá pro střelbu od boku. Jedná se o silnou zbraň, která dokáže sestřelit i Goa’uldský kluzák (i když ve skutečnosti by zřejmě nic podobného nesestřelila).
 • Mark IX (Gate Buster) je nejsilnější pozemská atomová bomba, s hlavicí obohacenou naquadrií. Byla navržena speciálně pro zničení hvězdné brány, ovšem zároveň ničí vše v okruhu sta mil. Lze ji nastavit tak, aby byla mimořádně citlivá na jakýkoli pokus o vyřazení.
 • Měřič leptonové radiace je žlutá krabička se zeleným displeyem sloužící k měření leptonové radiace. S pojmem leptonová radiace jsme se setkali ve dvou dílech - Crystal Skull a Arthur's Mantle a nejde si jistotou říct, jestli opravdu existuje.
 • MP5 A3 je německý samopal od výrobce Heckler & Koch, vyráběný od roku 1965. Typ A3 je základní variantou se zasouvací pažbou a umožňuje střelbu jednotlivými ranami nebo nepřetržitou dávkou. Náboje jsou uloženy v zásobnících po 15 nebo 30 kusech. Zbraň se proslavila vysokou kvalitou výroby. SG týmy používaly MP5 od počátku své činnosti, některé pak přešli na modernější samopal P90. Zbraně dodané pro SGC byly vybaveny přídavnými zařízeními, jako například optickými zaměřovači, svítilnou pod hlavní, či speciálním zásobníkem, jenž byl složen ze dvou klasických 30nábojových zásobníků, který se po vystřílení prvního jen posunul a otočil, čímž se zredukoval čas potřebný pro nabíjení.
 • Naquadahový reaktor je nejpokročilejší pozemský zdroj energie. Jakousi reakcí získává z naquadahu energii. V průběhu let, kdy se využívá hvězdná brána, bylo postaveno několik prototypů a v současné době je k dispozici již 2. generace. Větší verze těchto generátorů tvoří energetické základy vesmírných lodí. I přes veškerou pokročilost své konstrukce však nedosahuje ani zdaleka podobného výkonu jako ZPM.
 • Noktovize je zařízení pro noční vidění. Brýle v podstatě zesilují viditelné světlo. Používá se pro průzkum planet s nedostatečným zdrojem světla či při operacích v noci.
 • Nůž je součást výstroje každého v SG týmech. Nůž má mnoho různých využití.
 • Railgun označuje elektromagnetické dělo. Elektromagnety v hlavni urychlují projektil až na rychlost Mach 5, dostřel této zbraně je 250 mil, do jednoho zásobníku se vejde až 10000 nábojů. Tyto experimentální zbraně používá X-303 Prometheus.
 • Rakety v místnosti brány tato zbraň funguje jako střela AGM – 114 Hellfire, ale vypadá jako AMG – 65 Maverick. Raketa Hellfire je vystřelena a poté musí být navedena pomocí laseru, buďto přímo strojem, který Hellfire vystřelil, nebo pozemním pozorovatelem. I dráha letu SG raket by odpovídala spíše Hellfire, jenže design a rozměry zase odpovídají spíš střele Maverick. V podstatě by se tato zbraň mohla brát jako AGM – 114 s novým designem i silnějším motorem. Pylon se dvěma raketami se vysouvá ze stropu místnosti brány. Tyto dvě rakety jsou pak postupně vystřeleny. Zaměření zřejmě provádí MALP, UAVnebo voják pomocí laserového ukazovátka.
 • Schránka ze Saganova institutu má přibližně tvar kvádru, hrany jsou zkosené a na přední straně je vyobrazen symbol Země (Tau'ri) a čtyři lidské postavy - dospělá žena, dospělý muž, a dvě děti (dívka a chlapec). Uvnitř jsou informace o pozemšťanech, o pozemských náboženstvích, záznamy z mytologie a popisy pozemské kultury. Schránka byla určena jako dar pro případné přátele, které SG týmy naleznou při svých výpravách. Dostala ji Kendra s tím, že jí má dát Thorovi, ale to se nakonec nestalo. Na návrh majora Carterové bylo do schránky přidáno iridium, protože zanechává slabou radioaktivní stopu. Posléze se schránka rozbila o Iris, když ji Cimmeřané poslali zpět na Zem, protože na ně zaútočili goa'uldi.
 • UAV znamená Unmanned Airborne Vehicle, tedy bezpilotní letadlo. Používá se podobně jako sonda k průzkumu cizích planet, je vystřelováno z SGC skrz bránu. Narozdíl od pomalé sondy dokáže rychle prozkoumat oblast několika kilometrů okolo brány.
 • UCAV znamená Unmanned Combat Airborne Vehicle, v překladu bezpilotní bojové letadlo, je modifikace průzkumného UAV. Pod každým křídlem má zavěšenu jednu raketu vzduch - země. Bylo použito v epizodě Death Knell při hledání majora Carterové, která byla na útěku před supervojákem.
 • Urychlovač částic sestavila Samantha Carterová během tří měsíců v epizodě A Hundred Days. Vystřeluje proud extrémně rychlých částic skrz bránu, tyto částice se reintegrují i v minimálním prostoru mezi bránou a libovolnou překážkou (v daném případě se jednalo o tvrdou horninu), což vede k extrémnímu zahřívání dané překážky.
 •